Nastavení okna

Tato nastavení mohou být skryta/zobrazena klepnutím na tlačítko "Skrýt nastavení" nebo "Ukázat nastavení".

Studijní materiály se obvykle zobrazují v normálním okně se dvěma rámci: v dolním rámci je zobrazen studijní materiál, v horním rámci navigační prvky Moodlu. Pokud chcete, můžete horní rámec odstranit – studijní materiál pak zaplní celé okno jako normální webová stránka.

Pokud chcete, aby se studijní materiál zobrazil v novém okně, postupujte takto:

 1. V sekci Okno vyberte "Nové okno".
 2. Odstraňte zatržení těch voleb, které nechcete použít.
  Povolit změnu velikosti okna

  Necháte-li tuto volbu označenou, umožní to uživatelům změnit velikost okna, kterou jste nadefinovali. Tato volba by měla být téměř vždy aktivována. V některých případech však má studijní materiál neměnnou velikost, a pak je rozumné velikost okna zamknout.

  Povolit svislý posuvník?

  Tato volba umožní uživatelům posouvat se v okně ve svislém směru, tak aby si mohli prohédnout celý studijní materiál. Zůstane-li tato volba nezatržená, uživatelé uvidí pouze to, co se vejde do definované velikosti okna, a nebudou si moci prohlédnout zbývající část studijního materiálu.

  Ukazovat lištu s odkazy?

  Aktivujete-li tuto volbu, budou si uživatelé moci v novém okně zobrazit nástrojovou lištu s uloženými odkazy na webové stránky. V různých prohlížečích je tato lišta pojmenována různě: Odkazy či Oblíbené (Internet Explorer), Lišta záložek (Mozilla Firefox), Osobní lišta (Mozilla, Opera).

  Ukazovat adresní řádek?

  Chcete, aby uživatelé viděli URL (internetovou adresu) studijního materiálu? Pokud ano, nechejte tuto volbu zatrženou. Jinak zůstane adresa studijního materiálu skrytá.

  Ukazovat lištu s hlavní nabídkou?

  Chcete-li, aby uživatelé měli v novém okně přístup k hlavní nabídce (Soubor, Úpravy, Zobrazit...), nechejte tuto položku zaškrtnutou. Většinou je toto nastavení užitečné, některé materiály však vypadají lépe bez lišty s hlavní nabídkou.

  Ukazovat lištu s ovládacími tlačítky?

  Toto nastavení ulehčí uživatelům navigaci, protože se jim v novém okně zobrazí tlačítka Zpět/Vpřed, Domů a Obnovit.

  Ukazovat stavový řádek?

  Toto nastavení umožňuje sledovat v novém okně informace prohlížeče (zobrazované v dolní části okna), např. jak velká část souboru se nahrála, informace o zabezpečení stránky či spojení ad.

 3. Určete velikost okna, které chcete otevřít.

  Mnoho lidí dosud používá průměrné rozlišení obrazovky 800 x 600 bodů. (Někdy je vhodné zvolit ještě menší velikost, např. šířku 600 a výšku 480 bodů.)

  Jestliže necháte políčka prázdná, nové vyskakovací okno bude mít stejnou velikost jako okno, z něhož byl odkaz aktivován.

Rejstřík všech souborů nápovědy
Zobrazit tuto nápovědu v jazyce: English